Změna úhrady při výměně procesoru

Vážení uživatelé kochleárního implantátu,

rádi bychom se s vámi podělili o jednu velmi dobrou zprávu.

Spolek uživatelů kochleárního implantátu se v minulých letech ve spolupráci s ORL společností a dalšími partnery snažil prosadit navýšení úhrady zdravotních pojišťoven při výměně zvukových procesorů tak, aby byla jejich výměna plně hrazena.

Letos na podzim naše snaha sklidila ovoce, když legislativním procesem prošel zákon č. 371/2021 Sb., který novelizuje zákon o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb.

Ten mimo jiné také navyšuje úhradový limit pro plně aktivního uživatele KI z původních 156 522 Kč na 190 000 Kč za 1 ks procesoru (částka je bez DPH). Úhrada tedy vychází na 218 500 Kč s DPH za 1 ks procesoru. Méně aktivní uživatelé dosáhnou bez doplatku na starší typ procesoru. Přesné podmínky vidíte na obrázku níže.

Zákon začne platit od 1. 1. 2022, nicméně k tomu, aby byla výměna procesoru zcela zdarma, je potřebná úprava cen ze strany výrobce i distributorů. Máme informace, že na tom již pracují, bezdoplatková výměna procesoru by tak měla být k dispozici zhruba od března 2022. Pokud již máte na výměnu nárok, nebo ho budete mít v nejbližších měsících, doporučujeme ještě těch několik měsíců počkat.

Doba, po níž má uživatel na výměnu nárok, zůstává v tuto chvíli stejná:

  • Uživatelé, kteří získali stávající procesor do 30. 11. 2019: nárok na výměnu mají po 10 letech
  • Uživatelé, kteří získali stávající procesor po 1. 12. 2019: nárok na výměnu mají po 7 letech
    (veškeré výdeje procesorů po 1. 12. 2019 tak již spadají pod sedmiletý režim výměny)

Jsme velice rádi, že se nám podařilo tuto důležitou změnu prosadit a že výměna procesoru za novější a lepší model již nebude pro uživatele představovat vysokou finanční zátěž.

Velice děkujeme prof. Chrobokovi, doc. Boučkovi, dalším lékařům odborné ORL společnosti a dalším partnerům za jejich pomoc.

Vaše SUKI