Tisková zpráva: Haló, slyšíme se?

Stovky Čechů zbytečně špatně slyší.
Přitom je dostupná efektivní kompenzační pomůcka.

V Praze 22. února 2022 – Kochleární implantát je kompenzační pomůcka, která pomáhá osobám s těžkým sluchovým postižením lépe slyšet. Vkládá se do hlemýždě vnitřního ucha a stimuluje zakončení sluchového nervu. Zvukový procesor, který se přikládá z vnější strany, přetváří okolní zvuky na elektrické impulzy.

Přes dobrou dostupnost a efektivitu této metody však ČR zaostává v počtu provedených implantací.  Z výzkumu organizace EURO-CIU vyplývá, že v roce 2017 připadaly na milion obyvatel ČR jen čtyři kochleární implantace u dospělých. V sousedních zemích je počet vyšší. Například na Slovensku v roce 2017 proběhlo sedm implantací na milion obyvatel, v Německu přibližně 35. Přitom průměrný počet osob s těžkým sluchovým postižením je v Evropě dle EURO-CIU přibližně 4000 osob na milion obyvatel v dospělé populaci. V posledních letech se počet implantací díky osvětě a úpravě implantačních kritérií zvýšil, stále ale žije v ČR řada lidí, kterým by implantát pomohl a nevědí o tom.

„Abychom upozornili na obrovský přínos této kompenzační pomůcky, připravili jsme společně s odbornou ORL společností osvětovou kampaň Haló, slyšíme se? Kochleární implantát dokáže vrátit člověka s progredujícím či získaným sluchovým postižením doslova zpět do života,” říká předsedkyně Spolku uživatelů kochleárního implantátu Mgr. Leona Pejcharová. To potvrzuje také doc. MUDr. Jan Bouček, Ph.D., z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole: „Pro většinu pacientů se sluchovou poruchou existuje dnes vhodné řešení a stojí za to, se o něm informovat. Pacientům s nejtěžšími formami sluchových obtíží může pomoci kochleární implantát. Příběhy pacientů, kteří implantát používají a vrátili se zpět do pracovního či rodinného života ve světě slyšících dokazují, že informační a osvětové kampaně jako Haló, slyšíme se? mají smysl,” vysvětluje lékař.

Vyšší kvalita života

„Byť se má sluchová vada s přibývajícími roky neustále zhoršovala a výrazně mě začala omezovat i ve společenském životě, dlouho jsem se kochleární implantaci bránil. Možná jsem měl jen přirozený strach ze změny, nebo jsem jen nemohl přijmout fakt, že přestávám slyšet. Nevyhledával jsem společnost a uzavíral jsem se sám do sebe. Nevěřil jsem si v komunikaci a spoléhal jsem hlavně na odezírání. V televizi jsem si musel pouštět skryté titulky a telefonovat jsem zvládl pouze s rodiči, jiným lidem jsem stěží rozuměl. Po kochleární implantaci a následné rehabilitaci, která byla velmi rychlá, se všechno změnilo. Komunikace ve společnosti pro mě byla najednou o poznání snazší, telefonáty mi postupně přestaly činit potíže a dnes jsem již schopen koukat na televizi či sledovat dabované filmy bez skrytých titulků. Uvědomuji si, že díky kochleárnímu implantátu mohu dnes vlastně také učit děti ve škole a především rozumět své dceři,” říká Ondřej, uživatel kochleárního implantátu.

Vyhledejte implantační centrum

Mnozí jiní lidé s těžkou sluchovou vadou se však do implantačního centra často ani nedostanou, i když se jejich sluchová vada v průběhu času zhoršuje. Důvodů může být více. Někteří o možnosti kochleární implantace nevědí, jiní si mohou myslet, že se týká jen dětí. Další mohou mít obavy nebo nemají dobré informace. Pokud máte problémy se sluchem, nebo máte ve svém okolí někoho, kdo špatně slyší, kontaktujte implantační centra, která se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě a v Hradci Králové.

“Lékaři velmi rádi poradí, jaké jsou vaše možnosti a jaký je další postup. Můžete také kontaktovat náš spolek SUKI e-mailem, prostřednictvím Facebooku či telefonicky. Je mnoho uživatelů, kteří vás podpoří, nebo s vámi mohou sdílet své zkušenosti. Ztrátu sluchu není radno podceňovat, může vést k odchodu ze zaměstnání, stranění se přátel a kolektivu a rozvoji psychických nebo mentálních obtíží,” povzbuzuje na závěr Leona Pejcharová.

O kampani Haló, slyšíme se?

Kampaň Haló, slyšíme se? proběhne v termínu 23. února až 3. března 2022 a zapojí se do ní lékaři ORL společnosti a další odborníci. Rozhovory s lékaři proběhnou na rádiových stanicích i v České televizi, pro zájemce pak budou k dispozici i webináře s renomovanými odborníky. Více informací se dozvíte na stránkách odborné ORL společnosti a Spolku uživatelů kochleárního implantátu.

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout i ve formátu PDF.
Program akce si můžete prohlédnout na tomto odkazu.